Успішний захист від обвинувачення у контрабанді демонструє справа № 334/5131/19 увібрала у себе всі вади і недоліки митної служби в питаннях притягнення до відповідальності за порушення митних правил.

Якщо коротко, то система працює так.

Щоб «намалювати» собі показники боротьби з контрабандою в умовах, коли реальну контрабанду чіпати не можна, митники складають протоколи, що називається «з повітря». При цьому, наприклад, під ст. 483 Митного кодексу у них потрапляють просто абсурдні ситуації.

Скажімо, людина ввозить автомобіль за ціною покупки в Євросоюзі. Митники змушують її «добровільно» збільшити митну вартість, інакше погрожують не випустити з-під митного контролю. Людина змушена погодитися. Після чого замовляє експертне дослідження для оцінки реальної митної вартості автомобіля, яка виявляється ще нижче, ніж ціна придбання в Євросоюзі.

Проте згодом митники складають протокол про контрабанду – мовляв, в інвойсі неправильно зазначена адреса продавця автомобіля.

Постає питання: як помилка в адресі продавця може допомогти приховати від митного контролю те, що коштує менше, ніж зазначено в інвойсі?

На наше переконання, це державне вимагання.

При цьому низький професійний рівень посадових осіб не дозволяє митникам правильно скласти протоколи, законним шляхом отримати докази.

Протоколи складають поза строками притягнення до відповідальності. Їм цей «подарунок» підкинув свого часу законодавець, скасувавши строки давності, проте забувши про відсутність зворотної дії закону в часі.

Протоколи складаються відносно осіб, які навіть не перетинали митний кордон, а лише замовили послугу у посередника.

Мабуть тому в Запоріжжі за останні два роки у справах, які передбачають притягнення до відповідальності судом, і які дійшли до суду апеляційної інстанції, кількість покараних осіб складає, здається… нуль.

Розрахунок у митників лише один – раптом хтось не оскаржить ту нісенітницю, яку вони пишуть в протоколах та постановах.

З нашими доводами, які зробили захист від обвинувачення у контрабанді успішним, можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за номером справи 334/5131/19.

Щодо строків притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил можна прочитати тут.