Не частий кейс щодо строків реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної трапився нам у 2020 році. Реєстрація розрахунку коригування – це тема, щодо якої, здавалося, написано все, що тільки можна, і судова практика сформована.

Адже фахівцям відомо, що реєстрація документів у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися:

– для розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, – до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

– для розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, – до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Все чітко і зрозуміло зі строками.

Але бувають випадки, коли постачальник повертає замовнику невикористані суми авансу (передплати).

Тоді разом з поверненням постачальник складає і розрахунок коригування до податкової накладної.

Але реєструє його замовник. І строк реєстрації прив’язаний не до дня складення документа, а до дня його отримання замовником від постачальника (абзац 18 згаданого п. 201.10 ПК України).

Контролюючий орган цю відмінність не побачив і збільшив суму грошового зобов’язання з ПДВ та штрафними санкціями. Мовляв, порушення.

Спочатку могло здатися, що орган ДПС правий.

Справа в тому, що постачальник, який повернув аванс, склав розрахунок коригування вчасно, проте довго зволікав з його направленням замовнику.

А замовник, який отримав невикористану передплату, все зробив швидко.

Щойно отримавши документ, одразу його зареєстрував.

Проте між датою складення розрахунку коригування постачальником та датою реєстрації його замовником пройшов певний час.

Виявляється, жодним нормативно-правовим актом не встановлені строки направлення постачальником замовнику розрахунку коригування.

Це – прогалина у законі.

Контролюючий орган, усвідомивши це, намагався обґрунтовувати свою позицію тим, що неможливо встановити достеменну дату отримання розрахунку коригування замовником.

Але в тому й річ, що можливо!

Передача електронних документів відбувається через сервер ДПС, що і було підтверджено розробником програмного забезпечення.

Тож реєстрація розрахунку коригування відбулася вчасно і справу № 280/4645/20 ми виграли.

З іншим цікавим кейсом щодо помилки в даті розрахунку коригування до податкової накладної можна ознайомитися тут.