Ми одними з перших в Україні почали консалтинг з питань децентралізації та стали надавати юридичні послуги ОТГ.

На початку процесу децентралізації такий консалтинг здійснювався здебільшого за грантової підтримки організацій-донорів.

Прикладами плідної співпраці у грантових проектах можуть слугувати:

  • Проект «Школа децентралізації» за фінансової підтримки Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», 2016 та 2017 роки, Запорізька, Донецька та Луганська області. За нашої участі розроблені два посібники, завантажити які можна у вільному доступі: Schematic Handbook on Decentralization та Посібник з децентралізації у схемах. Друге видання;
  • Проект «Згуртуй громаду» в рамках Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), 2017 рік;
  • Проект «Місцеве самоврядування та децентралізація» за фінансової підтримки проекту ЄС/ПРООН «Відновлення миру та врядування на територіях України, що постраждали від кризи», 2017 рік, Донецька та Луганська області;
  • Субгрант «Оцінка стану та розвитку ОСББ в цільових громадах проекту DG East в Донецькій та Луганській областях», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), 2020 рік;
  • Проект «Розвиток демократичних медіа в регіонах України» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США, 2020-2021 роки.

Після набуття процесом децентралізації в Україні системних рис, коли новоутворені ОТГ зіткнулися з потребою грамотної реалізації повноважень та поводження з фінансовими ресурсами, ми перейшли до прикладної частини юридичного супроводу.

На сьогоднішній день ми зосереджуємо наші зусилля у таких напрямках:

Допомога у регуляторній діяльності

Ми надаємо юридичні послуги ОТГ для створення місцевих правил поведінки, зокрема регуляторного характеру. Ми розробляємо системні, органічно узгоджені із законодавством нормативні акти (положення, порядки тощо) для місцевого бізнесу, організовуємо процедурний процес їх прийняття та погодження таким чином, щоб ні в кого не залишилося жодних підстав їх оскаржити. Бізнесу потрібні зрозумілі та справедливі правила, а місцевому самоврядуванню – законне наповнення бюджету. Сфера регуляторної діяльності – найрізноманітніша: податки, приватизація, земля, містобудування, благоустрій, літня торгівля, ярмарки, тимчасові споруди, адміністративні послуги, доступ до публічної інформації та багато іншого.

Налагодження внутрішньої системи та структури ОМС

Система органів місцевого самоврядування та посадових осіб повинна бути самодостатньою: нічого не повинно бракувати, нічого не повинно бути зайвого. Ми допомагаємо визначити потребу в тих чи інших департаментах, управліннях, секторах, відділах, окремих спеціалістах. Розподіляємо обов’язки між місцевим головою, секретарем та заступниками. Визначаємо профіль постійних комісій ради, а також розробляємо внутрішню документацію (регламенти, інструкції тощо).

Ефективне створення та припинення комунальних підприємств

Нерідко комунальні підприємства дістаються у спадок від «попередників» з букетом проблем: борги, комунальне майно у податковій заставі та інше. Ми пропонуємо шляхи вирішення таких проблем.

Поводження з бюджетними коштами

Є інвестори, які бажають наповнити бюджет для конкретних цілей, проте не завжди передбачена можливість для реалізації цих бажань. Юридичні послуги ОТГ передбачають створення законних механізмів для отримання та майбутнього витрачання таких коштів через фонди, бюджетні та цільові програми.

Тендери

Ми допомагаємо прописати умови процедур публічних закупівель таким чином, щоб це відповідало закону та інтересам ОТГ, а також убезпечило посадових осіб від відповідальності.

Представництво інтересів місцевих рад, їх виконавчих органів та посадових осіб в судах

Бувають справи, які просто не можна програти, щоб уникнути катастрофи. У той же час, не з усіма справами можуть впоратися штатні спеціалісти-юристи. Ми допомагаємо у вирішенні складних багатокрокових задач.

Захист у справах про адміністративні правопорушення та кримінальних провадженнях

Посадові особи – ласий шматок для правоохоронних органів, при цьому їх претензії в більшості випадків далекі від справедливості. Ми захищаємо службовців у корупційних, посадових та інших правопорушеннях.

Експертиза проектів індивідуальних рішень

Насамкінець ми допомагаємо у вирішенні складних індивідуальних задач, коли прийняттю шаблонного рішення заважають певні особливості.

Оформлення трудових відносин з керівниками комунальних підприємств та установ

Для того, щоб і територіальна громада, і топ-менеджмент утворюваних місцевими радами суб’єктів почувалися комфортно і чітко знали правила відносин між собою, ретельну увагу слід приділяти трудовим договорам (контрактам). Сторони повинні розуміти і свідомо погоджуватися з функціональними обов’язками, умовами заохочення та відповідальності. Ми виступаємо свого роду арбітрами у цьому процесі, втялюючи в юридичну форму всі прийнятні для сторін забаганки та обмеження.

Хочемо звернути увагу, що ми також здійснюємо супровід виборчих компаній «під ключ» і комплексне обслуговування суб’єктів політики. З детальною інформацією про цей напрямок Ви можете ознайомитися за цим посиланням.

Ще одним додатковим напрямком нашої комплексної роботи із громадами є стратегічне планування розвитку територій, брендування та маркетинг. Консалтинг із зазначених питань здійснюється сумісно з нашим постійними партнером компанією MLS group, що дозволяє Клієнтам отримувати максимальний ефект від кожної послуги і у підсумку мати працюючі інструменти для розвитку своєї території.